American Film Festival

W tym roku nie udało mi się odwiedzić wrocławskich sal kinowych przy okazji festiwalu Era Nowe Horyzonty. Powtórzyła się sytuacja z innych lat, kiedy dokładne zapoznanie się z programem było ciągle odkładane na później. Aż tu nagle zaskoczył mnie pierwszy sierpnia, czyli ostatni dzień festiwalu. Szkoda, a winić mogę jedynie siebie i swoje lenistwo (jak wiele razy wcześniej przy innych okazjach). Ale pojawiła się iskierka nadziei i  szansa na obejrzenie niespotykanych normalnie w Polsce filmów, za sprawą nowego pomysłu Stowarzyszenia Nowe Horyzonty – pierwszej edycji festiwalu filmów amerykańskich. Już w październiku.

Pierwsze skojarzenia z kinem amerykańskim? Wielkie, hollywodzkie, komercyjne produkcje pochłaniające grube miliony.  Dlatego okazja  zapoznanie się z innego rodzaju filmami, z zupełnie innym obliczem produkcji made from USA jest niezwykle interesująca. I kusząca. Wstępny program, czyli podział na sekcje tylko zaostrza apetyt.

  1. Highlights – najnowsze, najgłośniejsze filmy
  2. Spectrum – panorama współczesnego kina amerykańskiego
  3. American Docs – filmy dokumentalne ukazujące współczesną Amerykę
  4. On the Edge – filmy eksperymentalne
  5. Dekada Niezależnych – filmy, które wyznaczyły nowe kierunki w kinematografii w ciągu ostatnich dziesięciu lat
  6. Zagraj to jeszcze raz, sam – klasyka amerykańskiego kina

Nie należę do kinomaniaków, którzy cały dzień, od rana do wieczora mogą spędzić w sali kinowej. Tak jak przy poprzedniej edycji ENH zostanie wybranych kilka(naście) projekcji. A kiedy będzie już dostępny pełny program (a ja nad nim usiądę bez odkładania „na jutro”)  stanę przed trudną sztuką wyboru. Bo albo poszczególne seanse będą na siebie zachodzić albo mój zapas wolnego czasu będzie tutaj problemem. Tak czy inaczej zapowiada się bardzo interesująco.

Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie: www.americanfilmfestival.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Film i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.